Skip to content

914 Lawrence Rd

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1920

Last Sale Price
$247,200
Last Sale Date
Feb 22, 2017

Property Information

Block1901
Lot86
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,508
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
38%
Improvement Value:$137,100
62%
Total Assessment$222,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,881+2.0%
2024$6,743+3.2%
2023$6,536+1.4%
2022$6,445+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$247,200

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 6279, Page 72Recorded3/10/2017

Property Sale

SaleMulti
$121,846
DeedBook 5798, Page 96

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 2338, Page 953

Property Built

Built

Year Built: 1920