Skip to content

168 Eldridge AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1930

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jun 3, 2022

Property Information

Block2312
Lot66
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2302

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,497
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
41%
Improvement Value:$88,900
59%
Total Assessment$150,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,675+2.0%
2024$4,581+3.2%
2023$4,441+1.4%
2022$4,379+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,497DeedBook 6488, Page 928Recorded6/13/2022

Property Sale

SaleMulti
$180,500
DeedBook 5084, Page 78

Property Sale

SaleMulti
$92,500
DeedBook 3957, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1930