Skip to content

277 Fieldboro DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1963

Last Sale Price
$194,000
Last Sale Date
Aug 29, 1995

Property Information

Block1902
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,962
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,200
28%
Improvement Value:$209,400
72%
Total Assessment$292,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,065+2.0%
2024$8,883+3.2%
2023$8,611+1.4%
2022$8,491+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$194,000
DeedBook 3031, Page 324

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 2416, Page 790

Property Built

Built

Year Built: 1963