Skip to content

281 Fieldboro DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1960

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block1902
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class18
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,920
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,200
22%
Improvement Value:$291,700
78%
Total Assessment$374,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,614+2.0%
2024$11,382+3.2%
2023$11,033+1.4%
2022$10,880+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 6237, Page 485Recorded12/28/2015

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 6212, Page 121Recorded2/9/2015

Property Built

Built

Year Built: 1960