Skip to content

164 Roxboro Rd

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Dec 17, 2025

Property Information

Block1903
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,920
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,500
32%
Improvement Value:$175,400
68%
Total Assessment$257,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,740+2.1%
2024$7,580+3.3%
2023$7,340+1.5%
2022$7,234+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft1,920DeedBook 6615, Page 1121Recorded1/13/2026

Property Built

Built

Year Built: 1930