Skip to content

152 Roxboro RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1952

Last Sale Price
$360,630
Last Sale Date
Oct 20, 2021

Property Information

Block1903
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,448
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
29%
Improvement Value:$202,100
71%
Total Assessment$284,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,817+1.7%
2024$8,668+3.2%
2023$8,402+1.4%
2022$8,285+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$360,630
Sq Ft2,448DeedBook 6461, Page 1465Recorded10/25/2021

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft2,448DeedBook 6427, Page 1911Recorded1/22/2021

Property Sale

Sale
$195,000
Sq Ft2,448DeedBook 6427, Page 95Recorded1/12/2021

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 4949, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1952