Skip to content

1088 Lawrence RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1930

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Mar 23, 1998

Property Information

Block1903
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,160
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,500
31%
Improvement Value:$177,300
69%
Total Assessment$255,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,925+2.0%
2024$7,766+3.2%
2023$7,528+1.4%
2022$7,423+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 3348, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1930