Skip to content

155 Gainsboro RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1926

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jun 1, 1989

Property Information

Block1906
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,097
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,500
29%
Improvement Value:$194,600
71%
Total Assessment$274,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,492+2.0%
2024$8,322+3.2%
2023$8,067+1.4%
2022$7,954+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 2489, Page 836

Property Built

Built

Year Built: 1926