Skip to content

135 Gainsboro RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1968

Last Sale Date
Apr 21, 2021

Property Information

Block1906
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,996
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,400
31%
Improvement Value:$188,600
69%
Total Assessment$272,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,427+2.0%
2024$8,258+3.2%
2023$8,005+1.4%
2022$7,893+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1968