Skip to content

1625 Princeton Ave(Block 201 Lot 31)Lawrence Township, NJ 08648

Commercial

Last Sale Price
$487,500
Last Sale Date
Jul 7, 2005

Property Information

Block201
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class10
DescriptionDUNKIN DONUTS
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage---
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
40%
Improvement Value:$235,400
60%
Total Assessment$395,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,249+2.0%
2024$12,004+3.2%
2023$11,637+1.4%
2022$11,475+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$487,500
DeedBook 5114, Page 180