Skip to content

80 Hopatcong DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 1998

Property Information

Block2101
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,716
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,300
35%
Improvement Value:$141,200
65%
Total Assessment$216,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,707+2.0%
2024$6,573+3.2%
2023$6,372+1.4%
2022$6,283+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 2641, Page 162

Property Sale

Sale
$139,500
DeedBook 2363, Page 769

Property Built

Built

Year Built: 1968