Skip to content

27 Ontario WayLawrence Township, NJ 08648

Built 1967

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Oct 28, 2022

Property Information

Block2203
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,055
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,400
27%
Improvement Value:$215,500
73%
Total Assessment$293,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,105+2.0%
2024$8,923+10.5%
2023$8,073+1.4%
2022$7,960+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft2,055DeedBook 6505, Page 1808Recorded11/4/2022

Property Sale

Sale
$356,000
Sq Ft2,055DeedBook 6438, Page 1837Recorded4/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 1967