Skip to content

63 Alcazar AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1940

Last Sale Price
$68,700
Last Sale Date
Dec 3, 2013

Property Information

Block2306
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage660
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,800
31%
Improvement Value:$144,700
69%
Total Assessment$210,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,271+2.1%
2024$6,141+3.3%
2023$5,945+1.5%
2022$5,859+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$68,700

From:

To:

Sq Ft660DeedBook 6184, Page 136Recorded12/9/2013

Property Built

Built

Year Built: 1940