Skip to content

42 Birchwood KnollLawrence Township, NJ 08648

Built 1947

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Sep 23, 1993

Property Information

Block2402
Lot101
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description2SST
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,957
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,200
31%
Improvement Value:$196,200
69%
Total Assessment$283,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,780+2.0%
2024$8,604+3.2%
2023$8,340+1.4%
2022$8,224+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$152,000
DeedBook 2732, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1947