Skip to content

236 Glenn AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1968

Last Sale Price
$364,000
Last Sale Date
Oct 28, 2003

Property Information

Block2503
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,419
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,500
28%
Improvement Value:$236,000
72%
Total Assessment$326,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,115+2.0%
2024$9,913+3.2%
2023$9,609+1.4%
2022$9,475+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$364,000
DeedBook 4622, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1968