Skip to content

238 Glenn AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1968

Last Sale Price
$444,444
Last Sale Date
Oct 27, 2022

Property Information

Block2503
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,415
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
28%
Improvement Value:$231,200
72%
Total Assessment$321,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,951+2.0%
2024$9,752+10.4%
2023$8,835+1.4%
2022$8,712+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$444,444
Sq Ft2,415DeedBook 6508, Page 1159Recorded12/5/2022

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 2822, Page 61

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 2713, Page 298

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 2564, Page 499

Property Built

Built

Year Built: 1968