Skip to content

1671 Lawrence RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1906

Last Sale Price
$559,000
Last Sale Date
Jul 22, 2022

Property Information

Block2801
Lot60
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2801

Building Details

Building Class18
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,843
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,400
28%
Improvement Value:$228,900
72%
Total Assessment$318,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,861+2.0%
2024$9,664+43.1%
2023$6,751+1.4%
2022$6,657+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$559,000
Sq Ft1,843DeedBook 6494, Page 327Recorded7/28/2022

Property Sale

Sale
$172,000
Sq Ft1,699DeedBook 6425, Page 892Recorded12/22/2020

Property Built

Built

Year Built: 1906