Skip to content

2 Crab Apple LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1963

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Feb 19, 2024

Property Information

Block3011
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3003

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,825
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,000
41%
Improvement Value:$175,900
59%
Total Assessment$297,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,229+2.0%
2024$9,044+3.2%
2023$8,767+1.4%
2022$8,645+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,825DeedBook 6549, Page 1510Recorded2/27/2024

Property Sale

Sale
$267,000
DeedBook 6164, Page 1812

Property Built

Built

Year Built: 1963