Skip to content

16 Sunset RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jul 15, 2025

Property Information

Block2811
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2804

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,448
Acreage0.8

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,800
35%
Improvement Value:$253,100
65%
Total Assessment$391,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,141+2.0%
2024$11,898+3.2%
2023$11,534+1.4%
2022$11,373+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft2,448DeedBook 6599, Page 64Recorded7/29/2025

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 4753, Page 19

Property Sale

Sale
$219,500
DeedBook 3349, Page 248

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 2867, Page 183

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 2411, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1965