Skip to content

23 Merion PlaceLawrence Township, NJ 08648

Built 1966

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Aug 15, 2024

Property Information

Block5604
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,454
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,300
37%
Improvement Value:$215,900
63%
Total Assessment$341,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,570+2.0%
2024$10,359+3.2%
2023$10,042+1.4%
2022$9,902+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$685,000
Sq Ft2,454DeedBook 6569, Page 379Recorded9/20/2024

Property Built

Built

Year Built: 1966