Skip to content

11 Penlaw RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1966

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Jul 15, 2021

Property Information

Block5602
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,472
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
31%
Improvement Value:$277,600
69%
Total Assessment$403,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,504+2.0%
2024$12,253+18.4%
2023$10,348+1.4%
2022$10,203+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000
DeedBook 6449, Page 1197

Property Sale

Sale
$595,000
Sq Ft2,472DeedBook 6449, Page 1197Recorded7/23/2021

Property Built

Built

Year Built: 1966