Skip to content

1410 Lawrence Rd

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1952

Last Sale Price
$292,000
Last Sale Date
Jun 10, 2015

Property Information

Block2901
Lot68
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage4,195
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,100
29%
Improvement Value:$204,000
71%
Total Assessment$288,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,925+2.0%
2024$8,747+3.2%
2023$8,479+1.4%
2022$8,361+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$292,000

From:

To:

Sq Ft4,195DeedBook 6221, Page 426Recorded6/22/2015

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 6122, Page 717

Property Built

Built

Year Built: 1952