Skip to content

1426 Lawrence RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1954

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Sep 6, 2002

Property Information

Block2901
Lot75
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,935
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,700
31%
Improvement Value:$185,800
69%
Total Assessment$268,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,318+2.0%
2024$8,152+3.2%
2023$7,902+1.4%
2022$7,792+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 4381, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1954