Skip to content

46 Wayside LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1964

Last Sale Price
$202,000
Last Sale Date
Dec 15, 2011

Property Information

Block2903
Lot47
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,010
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,600
43%
Improvement Value:$114,500
57%
Total Assessment$200,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,199+2.0%
2024$6,075+3.2%
2023$5,889+1.4%
2022$5,807+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$202,000
DeedBook 6133, Page 97

Property Sale

SaleMulti
$139,900
DeedBook 3831, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1964