Skip to content

1490 Lawrence Rd

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1958

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Sep 1, 1998

Property Information

Block2902
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,122
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,700
31%
Improvement Value:$214,500
69%
Total Assessment$309,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,579+2.0%
2024$9,387+3.2%
2023$9,100+1.4%
2022$8,973+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 3455, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1958