Skip to content

1512 Lawrence Rd

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1930

Last Sale Date
May 13, 2021

Property Information

Block2902
Lot42
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1.5SB G2
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,340
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
30%
Improvement Value:$201,500
70%
Total Assessment$287,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,919+2.0%
2024$8,741+3.2%
2023$8,473+1.4%
2022$8,355+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930