Skip to content

17 Merritt DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 22, 2015

Property Information

Block3004
Lot116
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,728
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
36%
Improvement Value:$153,200
64%
Total Assessment$238,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,395+2.0%
2024$7,247+3.2%
2023$7,025+1.4%
2022$6,927+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,100
DeedBook 4478, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1958