Skip to content

1 Wenczel DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1978
Church/Charitable

Last Sale Price
$447,000
Last Sale Date
Jun 25, 2008

Property Information

Block3004
Lot136
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,287
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,600
26%
Improvement Value:$237,900
74%
Total Assessment$321,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2010$8,703+5.4%
2009$8,257+4.1%
2008$7,931+2.5%
2007$7,736+9.9%
Property History

Property Sale

Sale
$447,000
DeedBook 5889, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1978