Skip to content

57 Birdie WayLawrence Township, NJ 08648

Built 2019

Last Sale Price
$624,525
Last Sale Date
Sep 16, 2019

Property Information

Block3004
Lot232
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3004

Building Details

Building Class39
DescriptionA MODEL - LEFT
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,919
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,700
13%
Improvement Value:$444,200
87%
Total Assessment$508,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,766+2.0%
2024$15,450+3.2%
2023$14,977+1.4%
2022$14,768+696.7%
Property History

Property Sale

Sale
$624,525
DeedBook 6385, Page 856Recorded10/25/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019