Skip to content

45 Birdie WayLawrence Township, NJ 08648

Built 2020

Last Sale Price
$614,000
Last Sale Date
Aug 25, 2020

Property Information

Block3004
Lot238
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3004

Building Details

Building Class39
DescriptionC MODEL - RIGHT
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,644
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
12%
Improvement Value:$427,900
88%
Total Assessment$487,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,957+2.0%
2024$14,658+3.2%
2023$14,209+716.0%
2022$1,741+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$614,000

From:

To:

DeedBook 6422, Page 320Recorded11/20/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020