Skip to content

2751 Princeton PikeLawrence Township, NJ 08648

Built 1963

Last Sale Price
$109,500
Last Sale Date
May 27, 1986

Property Information

Block3004
Lot67
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,920
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
35%
Improvement Value:$152,400
65%
Total Assessment$234,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,262+2.0%
2024$7,116+3.2%
2023$6,898+1.4%
2022$6,802+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$109,500
DeedBook 2342, Page 602

Property Built

Built

Year Built: 1963