Skip to content

31 Lumar RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1963

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jun 2, 2016

Property Information

Block3004
Lot80
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,728
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,400
36%
Improvement Value:$152,400
64%
Total Assessment$236,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,336+2.0%
2024$7,189+3.2%
2023$6,969+1.4%
2022$6,872+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 6251, Page 1554Recorded6/7/2016

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 5127, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1963