Skip to content

41 Lumar Rd

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1965

Last Sale Price
$132,500
Last Sale Date
Nov 5, 1992

Property Information

Block3004
Lot85
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,656
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,300
35%
Improvement Value:$158,000
65%
Total Assessment$241,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,475+2.0%
2024$7,326+3.2%
2023$7,101+1.4%
2022$7,003+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 2630, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1965