Skip to content

51 Merritt DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 4, 2002

Property Information

Block3004
Lot94
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,728
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
35%
Improvement Value:$153,300
65%
Total Assessment$234,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,259+2.0%
2024$7,113+3.2%
2023$6,895+1.4%
2022$6,799+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 2651, Page 315

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 2292, Page 693

Property Built

Built

Year Built: 1962