Skip to content

6 Pin Oak DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1962

Last Sale Price
$723,400
Last Sale Date
Nov 5, 2024

Property Information

Block3010
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,078
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
37%
Improvement Value:$191,900
63%
Total Assessment$305,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,477+2.0%
2024$9,287+3.2%
2023$9,003+1.4%
2022$8,877-8.0%
Property History

Property Sale

Sale
$723,400
Sq Ft2,078DeedBook 6576, Page 1848Recorded12/10/2024

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,078DeedBook 6365, Page 631Recorded4/30/2019

Property Built

Built

Year Built: 1962