Skip to content

11 Pine Knoll DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1962

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Nov 16, 2021

Property Information

Block3011
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3003

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,074
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,800
34%
Improvement Value:$236,400
66%
Total Assessment$356,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,035+2.0%
2024$10,814+9.9%
2023$9,838+1.4%
2022$9,701+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft2,074DeedBook 6468, Page 1174Recorded12/20/2021

Property Sale

Sale
$228,500
DeedBook 2752, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1962