Skip to content

15 Whitemarsh DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1968

Last Sale Price
$683,000
Last Sale Date
Jun 29, 2023

Property Information

Block2505
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,062
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,200
29%
Improvement Value:$219,000
71%
Total Assessment$310,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,610+16.5%
2024$8,249+6.5%
2023$7,746+1.5%
2022$7,635+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$683,000
Sq Ft2,062DeedBook 6527, Page 1407Recorded7/6/2023

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft2,062DeedBook 6518, Page 44Recorded3/20/2023

Property Built

Built

Year Built: 1968