Skip to content

30 Pin Oak DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1962

Last Sale Price
$158,337
Last Sale Date
Nov 19, 1993

Property Information

Block3011
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3003

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,692
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,800
30%
Improvement Value:$263,300
70%
Total Assessment$378,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,714+2.0%
2024$11,479+3.2%
2023$11,127+1.4%
2022$10,972+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$158,337
DeedBook 2763, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1962