Skip to content

28 Pin Oak DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1962

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Aug 16, 1996

Property Information

Block3011
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3003

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,067
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,100
36%
Improvement Value:$211,200
64%
Total Assessment$331,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,264+2.0%
2024$10,058+3.2%
2023$9,750+1.4%
2022$9,614+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 3105, Page 210

Property Sale

Sale
$231,000
DeedBook 2507, Page 862

Property Built

Built

Year Built: 1962