Skip to content

12 Vander Veer DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1962

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jan 31, 2017

Property Information

Block3012
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3002

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,530
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,100
30%
Improvement Value:$216,700
70%
Total Assessment$307,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,536+2.0%
2024$9,345+3.2%
2023$9,059+1.4%
2022$8,932+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft2,530DeedBook 6277, Page 335Recorded2/21/2017

Property Built

Built

Year Built: 1962