Skip to content

38 Morton CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1981

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 19, 2012

Property Information

Block3014
Lot133
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3005

Building Details

Building Class39
DescriptionDEAUVILLE
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage1,786
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,400
29%
Improvement Value:$198,900
71%
Total Assessment$278,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,622+2.0%
2024$8,449+3.2%
2023$8,190+1.4%
2022$8,076+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 6159, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1981