Skip to content

18 Morton CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1981

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
Sep 17, 2017

Property Information

Block3014
Lot143
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3005

Building Details

Building Class39
DescriptionCALAIS
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage1,765
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,100
28%
Improvement Value:$199,900
72%
Total Assessment$278,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,612+2.0%
2024$8,440+3.2%
2023$8,182+1.4%
2022$8,068+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$278,000

From:

To:

Sq Ft1,765DeedBook 6303, Page 1171Recorded10/13/2017

Property Sale

Sale
$158,500
DeedBook 2724, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1981