Skip to content

62 Woodmont DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1986

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
May 24, 2024

Property Information

Block3014
Lot45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3005

Building Details

Building Class39
DescriptionJ-TWHSE
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage1,944
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,800
30%
Improvement Value:$208,200
70%
Total Assessment$298,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,232+2.0%
2024$9,047+3.2%
2023$8,770+1.4%
2022$8,648+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft1,944DeedBook 6558, Page 1370Recorded6/7/2024

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,944DeedBook 6373, Page 776Recorded7/10/2019

Property Sale

Sale
$202,500
DeedBook 2862, Page 341

Property Sale

Sale
$198,900
DeedBook 2442, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1986