Skip to content

4 Marilyn CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1986

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Sep 7, 2023

Property Information

Block3014
Lot59
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3005

Building Details

Building Class39
DescriptionJ-TWHSE
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage1,944
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,500
30%
Improvement Value:$207,500
70%
Total Assessment$297,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,201+2.0%
2024$9,017+3.2%
2023$8,741+1.4%
2022$8,619+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$505,000
Sq Ft1,944DeedBook 6537, Page 1094Recorded10/11/2023

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 3353, Page 109

Property Sale

Sale
$218,873
DeedBook 2495, Page 873

Property Built

Built

Year Built: 1986