Skip to content

201 Lawrence RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 5, 2021

Property Information

Block301
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage3,136
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,500
34%
Improvement Value:$281,100
66%
Total Assessment$428,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,278+2.0%
2024$13,012+3.2%
2023$12,614+1.4%
2022$12,438+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft3,136DeedBook 6440, Page 904Recorded5/7/2021

Property Sale

Sale
$256,000
DeedBook 2460, Page 572

Property Built

Built

Year Built: 1920