Skip to content

16 Tompkins Place

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1986

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jan 10, 2023

Property Information

Block302
Lot31.01
QualifierC126
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO 250D E
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage1,260
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
27%
Improvement Value:$119,400
73%
Total Assessment$164,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,093+2.0%
2024$4,991+3.2%
2023$4,838+1.4%
2022$4,771+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft1,260DeedBook 6512, Page 751Recorded1/17/2023

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 2873, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1986