Skip to content

23 Haveson Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2017

Property Information

Block302
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1SB G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,232
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,400
35%
Improvement Value:$127,100
65%
Total Assessment$195,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,057+2.0%
2024$5,935+3.2%
2023$5,754+1.4%
2022$5,673+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 2452, Page 687

Property Built

Built

Year Built: 1952