Skip to content

2608 Princeton Pike

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1961

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Sep 16, 2021

Property Information

Block3201
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,223
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,600
31%
Improvement Value:$197,000
69%
Total Assessment$286,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,879+2.0%
2024$8,701+11.1%
2023$7,828+1.4%
2022$7,719+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft2,223DeedBook 6457, Page 782Recorded9/21/2021

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5819, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1961