Skip to content

2614 Princeton PikeLawrence Township, NJ 08648

Built 1961

Last Sale Price
$50
Last Sale Date
Aug 6, 2001

Property Information

Block3201
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,007
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
34%
Improvement Value:$167,500
66%
Total Assessment$254,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,894+2.0%
2024$7,736+3.2%
2023$7,499+1.4%
2022$7,394+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 2596, Page 431

Property Built

Built

Year Built: 1961