Skip to content

7 Lawnside DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1961

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Mar 24, 2007

Property Information

Block3202
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,646
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
31%
Improvement Value:$201,700
69%
Total Assessment$292,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,068+2.0%
2024$8,886+3.2%
2023$8,614+1.4%
2022$8,494+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 5645, Page 265

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 3013, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1961